
SPOLU PRO ZDRAVÍ
Lymfa, její význam
Co je lymfa:
Lymfa představuje bezbarvou nebo jemně zakalenou tekutinu s podobnou složkou jako krevní plazma, ale s polovičním obsahem bílkovin. Vzniká z tká´´ˇˇ´ňového moku v mezibuněčných prostorech. Pohyb lymfy je značně pomalý a připomíná tok krve v žilách. Proces transportu lymfy podporuje stahování svalů v stěnách cévních sběračů, pokles nitrohrudního tlaku při nádechu (což způsobuje nasátí lymfy do hrudního mízovodu), pohyb těla a pulzace tepen.

Její funkce:
Lymfatický systém odtahuje nadbytečný tkáňový mok z mezibuněčných prostorů zpět do krevního oběhu. Bez odvodnění by docházelo k jeho hromadění a postupnému narušení oběhu. Přibližně 90% tkáňového moku se vstřebává zpět do krevního oběhu, zatímco asi 10% se mění na lymfu, která je odváděná lymfatickými cévami.
Lymfatický systém odvádí tuky ve formě tukových kapének z trávicího systému do horní duté žíly.
Lymfatický systém plní klíčovou obrannou (imunitní) funkci. Lymfocyty se hromadí v lymfatických uzlinách, kde vytvářejí protilátky. Tyto uzliny slouží jako bariéra proti šíření infekcí, a v případě infekce se v nich aktivují obranné reakce.
Manuální lymfodrenáž je považována za optimální terapii při léčbě lymfatických otoků (lymfedémů). Lymfedém je vážné onemocnění, které postihuje nemocné jak fyzicky, tak psychicky. Toto onemocnění ovlivňuje metabolismus organizmu, včetně oxidačních procesů v buňkách, odstranění produktů látkové výměny (kyselina mléčná), a omezuje přísun a pohyb buněčných elementů (lymfocytů a makrofágů), což výrazně narušuje imunitu. Odstranění lymfedému je tak klíčové pro posílení odolnosti organismu vůči infekcím, zlepšení pohyblivosti a celkové pohody.